tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Arıları Şeker İle Besliyor musunuz? Sorunsalı

Malum herkesin bilmek istediği ve bir türlü işin içinden çıkamadığı soru? Arılar şeker ile besleniyor mu? Durum aslında çok karmaşık değil fakat kısa yoldan para kazanmak isteyenler olduğu ve hızlı bal üretmek için dolandırıcıların taktikleri bitmediği sürece bu güven sorunu hiçbir zaman çözülmeyecek gibi.

Arıya bal sezonunda şeker vermiyoruz. Yazın bal hasadında arıya da bal bıraktığımız için beslemeye gerek kalmıyor. Zayıf arılarda ana arının ilkbaharda yeni sezona yavru bırakmasını sağlayıp bal dönemine güçlü ve kalabalık bir arı kolonisiyle girmesi için zayıf arılara şeker veriyoruz. İlkbahar döneminde verilen şeker arının bal yapması için değil, bal yapma dönemine güçlü ve kalabalık girmesi içindir. Bal yapmaya başladığı dönem Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarıdır bu dönemde doğa, arının bal yapması için hazırdır. Tüm çiçekleri dolaşır ve petekleri balla doldurur.

Bu, karakovon ya da sandık arısı olmuş fark etmez. Karakovanın olayı arının peteği de kendi yapmasındandır, sandık balında da durum pek farklı değildir orada da arı kendi peteğini yapar, sandıkta arının işini bir nebze kolaylaştırmak için yine kendi yaptığı eski peteklerden yapılan balmumu ile çıtalara temel petek takılır, karakovan da buna ihtiyaç yoktur. 

Petekli bal yemek, balmumunu çiğnemek ağızda güzel bir his uyandırır, peteği yutmanın vücuda bir faydası yoktur. Vücut balmumunu enzimleyemediği için balmumu yediğiniz gibi çıkar.

Bir Cevap Yazın