tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Donan Ve Kristalleşen Bal

Sağlığa olan olumlu etkileriyle bildiğimiz ancak sahte ballarla ilgili çıkan haberler nedeniyle satın alırken aklımızda soru işaretleri uyandıran bal hakkında merak edilenleri derlediğimiz bu haberde kamuoyunda balla ilgili oluşan bilgi kirliliğine açıklık getirmek istedik. Doğanın bir mucizesi olan balı insanlara doğru şekilde anlatabilmek ve akıllardaki soru işaretlerini kaldırabilmek, bizler için son derece önemli.

Balın doğal olup olmadığını tadından, renginden, kokusundan, akışkanlığından anlamak imkansızdır.  Yalnızca tüm analizlerin yapılabildiği, teknik donanımı yeterli laboratuvarlarda balın gerçek ya da sahte olduğu anlaşılabilmektedir. Balın kristalleşmesi sahte olduğunu göstermez. Bal içerisinde doğal olarak bulunan en yaygın şekerler glikoz ve fruktozdur. Eğer bitkinin nektarında glikoz oranı fazla ise bal zamanla kristalize olur. Balda fruktoz miktarı fazla ise bal daha uzun süre kristalize olmadan saklanabilir. Balın kristalize olması balın bileşimine (glikoz ve su), partiküllerin varlığı (polen vb.) ve depolama sıcaklığı ile ilişkilidir. Kristalizasyonun gerçekleşmesi için en uygun sıcaklık 14°C’dir. 

Doğal ve kaliteli bir çok bal kristalleşip şekerlenir ‘kristalize bal hilelidir’ algısı yanlıştır. ‘Kristalleşen ballar güvenle tüketilmeli’

Adana’da, Bal ve Arı Ürünleri Tanıtım ve Araştırma Derneği Başkanı Hasan Özkan, doğal ve kaliteli bir çok balın kristalleşip şekerlendiğini belirterek ‘kristalize bal hilelidir’ algısının yanlış olduğunu söyledi. Aynı zamanda Anadolu Bal Genel Müdürü olan Hasan Özkan, baldaki kristalleşmenin arının balı elde ettiği bitkisel kaynağa göre gelişebilen doğal bir olay olduğunu vurguladı. Kristalize balı bilmeyenlerin yanlış yorumlar yapabildiğini aktaran Özkan, bazı kişilerin kristalleşen ürünleri ‘hileli bal’ olarak düşündüğünü anlattı. Türkiye’de üretilen balların yüzde 98’inin donduğunu kaydeden Özkan, “Ülkemizde çok az bir bal cinsi donmuyor. ‘Donan bal katkısızdır’ diye değerlendirilmeli” dedi.

Bir Cevap Yazın