tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Herkes İçin Doğal Bal

1939’dan beri yaptığımız arıcılık deneyimlerimize dayanarak her balın bulunduğu ortama, arının konduğu çiçek türlerine, mevsim ve coğrafi koşullara göre balın tadında, kokusunda, renginde farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Kendi arılarımızın ürettiği kovanlardan aldığımız ballarda bile renk ve tat farklılıkları olmaktadır.

Istıranca Dağlarının eteklerinde bulunan floradan ve bahçemizdeki çiçeklerimizden beslenen arılarımızın milyon kere milyonlarca çiçeğe konarak yaptığı bu bal, tecrübeyle yoğurulmuş doğal arıcılık yöntemiyle üretilmiştir.

Balımız da renklendirici, katkı ve koruyucu madde kullanmıyoruz. Peteklerimizde arılarımızın kendi yapımıdır. Dışarıdan ana arı satın almamaktayız, bu zamana kadar hep kendi üremiştir, arılarımızın doğasına müdahale etmiyoruz. Arı kolonimiz yıllardır aynı bölgede oğul vererek çoğalmaktadır. Gezici arıcılık yapmıyoruz. Bu şekilde arılarımızı melezleşmeye karşıda koruyup, saf ırk kalmasına özen gösteriyoruz.

Bulunduğumuz bölgenin coğrafi koşullarına direnç gösteren, kışı rahat geçiren uygun ırkımız vardır. Kovanı her zaman güçlü tutarız. Şimdiye kadar da virüs, bakteri ve varroa ile mücadele etmek zorunda kalmadık. Bu yüzden de peteklerimize ilaçlama yapmıyoruz. Bu da peteklerimizin kalitesini korumaktadır.

Balımızın kendine has esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı ağza aldığınızda bir kaç tür tat alabilirsiniz. Bu da arının konduğu çeşitli çiçeklerden meydana gelmektedir. 

Oysa glikozlu ballarda tek bir tat olur. Balımızın gerçek olduğunu sizde ilerleyen zamanlarda gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Balımızdan poleni ayırmıyoruz hepsi balın içinde kalıyor o yüzden havalar soğudukça oda ortamında bile bal kristalleşmeye (halk arasında donma) başlayacaktır.

Katkılı balda bu gerçekleşmez. Gerçek bal buzdolabında yaklaşık 1 ay beklediğinde krem ya da tereyağ kıvamına gelmeye başlar. Balın kristalleşmesi durumunda, eski haline dönmesi için kabıyla birlikte sıcak suya konulması yeterlidir. Lakin bunu da besin değerini yitireceğinden önermiyoruz.

Bir Cevap Yazın